ORTA (GÜLEF) MAHALLE

 

Muhtar        : Ali YILDIRIM

Telefon       : 0 536 511 87 80

İmam          : Seyfullah KAYA

Telefon       : 0 538 988 67 67 

 

Çavuşlu’nun merkez dahil yedi mahallesinden birisi de Orta ( gülef ) Mahallesidir.

 

Çavuşlu şehir merkezine dört km uzaklıkta olan Orta mahallesine beton ve stabilize yol ile ulaşılabilir.

 

Doğusun da Bahşiş Mahallesi, Güneyin de Eynesil Adaköy Köyü, Kuzeyin de Çavuşlu, Batısın da ise Obakıran Mahallesi ile sınırdır.

 

Orta Mahallenin 2021 yılı TÜİK verilerine göre nüfusu; Kadın = 100, Erkek = 113, Toplam = 213 kişi.

 

Orta (Gülef) Mahallesinde halk geçimini; Fındıkçılık, Sebze ve Meyve ekonomik gelir sağlayan başlıca unsurlardır.

 

Mahalle de El yapımı ağaç işlemeciliği de yapılmaktadır. Mahallenin ekonomik gelirine Gurbetçilik de büyük pay sahibidir. Büyük baş hayvancılık günümüz koşullarında çok az olmakla birlikte halen yapılmaktadır.

 

Orta Mahalle Tarihi yönden zengin olmakla birlikte bir çok tarihi kalıntı günümüzde yok olma derecesindedir. Orta Mahallede başlıca tarihsel kalıntıları sıralayacak olursak; Karadeniz yığma taş usulü eski evler, Hacı çeşmesi denilen üzerinde aslan resmi bulunan, yapılış tarihi  bilinmeyen bir çeşme mevcuttur. Ayrıca yine yapım tarihi bilinmeyen ipek yolu kervanlarının kullandığı rivayet edilen Hınıs taş kemer köprü de bulunmaktadır. Orta Mahalle cami de tarihi değeri olan bir diğer yapıdır. Mahalle Merkez mezarlığında ki Osmanlı dönemine ait mezarlarda görülmeye değerdir. Çimen, Gülef ve Uzun Ali değirmenleri ve diğer kalıntıları kalan tarihi değirmenlere de rastlamak mümkündür.