KÜLTÜR…

Çavuşlu, Giresun yöresinin Türkmen/Çepni ve Trabzon Ağasar yöresinin folklorik değerleri açık bir şekilde Belde de yaşatılmaktadır. Kemençe en önemli müzik aletidir. Kemençe’yi Saz, Davul ve Zurna takip eder.

Çavuşlu Beldesine ait derlenen çok sayıda türküler mevcuttur. Bunları sıralayacak olursak; ” Çavuşlu Diye Diye, Ağasarın Balını (Oy asiye), Atmacayı Vurdular, Ayağında Çorabın, Yaylanın Soğuk Suyu, Tarlalar Salkım Saçak, Püsküllüdür Püsküllü, türküleri oldukça meşhurdur.

Merhum olan Ömer Akpınar, Fethi Karamahmutoğlu, Mehmet Hamzaoğlu, Ömer Gök ve diğer saz ve söz üstatları sanat ve kültür hayatının gelişmesinde etkin olmuştur. Günümüzde bu sanatı icra eden ve yaşatan Metin Hamzaoğlu o neslin son temsilcilerindendir.

 

TURİZM…

Çavuşlu da turizm bölgede olduğu gibi en çok Yayla turizmi yaşanmaktadır. Mayıs ayından Ekim ayının sonlarına kadar yaylalara göç eden halk, günü birlik hafta sonu ve resmi tatillerde yaylaya çıkmadan edemez. Yayla denilince ilk akla gelen Sis dağı, Kazıkbeli ve Kadırga yaylalarıdır.

Sis Dayı ve Yaylaları ; Doğu Karadeniz Dağ Silsilesinin bir bölümü olan, Batı da Ordu il sınırından başlayıp, doğu da Trabzon soğanlı dağlarına kadar uzanan, kuzeyde Karadeniz kıyılarından belli yüksekliklerle ardı ardına yükselen ve güneyde Sivas, Erzincan, Gümüşhane Sınırlarına kadar dayanan bölge dağ silsilesine “Giresun Dağları” denmektedir.

Bu dağ silsilesi yükseklerinde doğal ve kültürel hazinelerin saklandığı bereketli bir diyardır. Giresun dağları eşsiz güzellikleriyle birçok yaylaya ev sahipliği yapmaktadır. Yaylaların çoğu 1500-2000 metre arasında yer almaktadır. Bölgedeki yayla kültürü Mayıs ayının son günlerinde karların erimeye başlaması, doğanın yeniden uyanmasıyla birlikte yeniden canlanmaktadır.

Giresun Dağlarının ve Yaylalarının içersin de bulunan sahile en yakın ve yüksek Görele ilçe sınırları içinde bulunan büyüleyen eşsiz güzellik Sis Dağı ve Yaylaları bulunmaktadır. Sis Dağı ve yaylası, yıl boyunca tül gibi sislerle kaplı olduğundan dolayı Sis Dağı adını almıştır. Bölgenin en büyük dağı olan Aladağ’ın en yüksek tepesi Alimeydan (Sis Dağı) 2182 metre yüksekliğe sahip. Kıyıya 38 km uzaklıkta olduğu için de günübirlik olarak gezinti için ideal bir yayladır. Sis Dağı “C statüsünde Milli Park” olarak korunmaya alınmıştır ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Kış Turizmi Merkezi ilan Edilmiştir. Sis Dağı Yaylası’na Çavuşlu Beldemiz den Karadeniz’e dökülen Çavuşlu Deresi’ni (Zıva Vadisi’ni) takip ederek ulaşabilirsiniz.

Not : Çavuşlu ya gelen turistlerin kalması için Belediyemizin misafirhanesi ve Beldemizin 3 yıldızlı bir oteli de mevcuttur.