MERKEZ MAHALLE
Muhtar                         : Selim HAMZAOĞLU
Telefon                         : 0 505 500 10 59
Merkez Cami İmamı    : Seyit KARAKOÇ
Telefon                         : 0 537 021 24 99
Fatih Cami İmamı        : Şahin ARSLAN
Telefon                         : 0 536 637 61 19
 Mahsurlu Cami İmamı  : Bekir İNCİRKUŞ
Telefon                          : 0 541 853 48 96

Çavuşlu Beldesi’nin yedi mahallesinden birisi de Merkez Mahallesidir.

Çavuşlu Merkez Mahalle, Çavuşlu deresi, Cumalar deresi ve Kuru kale arasında kalan küme evleri, cadde ve sokaklardan oluşturmaktadır.

Küme, Cadde ve sokakları sıralayacak olursak; Cami Yanı, Mahsurlu, Çarşı ve Yusuf Ziyaettin Emanetoğlu Küme Evleri, Zübeyde Hanım, Sahil, Tüysüzoğlu, Giresun, Şehit Kadir Aydın Caddelerinin yanında, Çınar, Çeşme, Çıkmaz ve Yunusemre sokaklarından oluşmaktadır.

Çavuşlu Beldesinin; Doğusun da Eynesil İlçesi, Güneyin de Sis dağı Yaylası, Kuzeyin de Karadeniz, Batısın da ise Görele İlçesi ile sınırdır. 

Merkez Mahallesinin 2020 yılı TÜİK verilerine göre nüfusu; Kadın = 482, Erkek = 495, Toplam = 977 kişi. 

Çavuşlu Beldesi Merkez Mahallesinde halk geçimini Aile Ticari işletmeleri, Ekmek Fırıncılığı, Fındıkçılık, Balıkçılık, Sebze ve Meyve ekonomik gelir sağlayan başlıca unsurlardır. Belde de Gurbetçilik de büyük pay sahibidir. Büyük baş ve küçükbaş hayvancılık günümüz koşullarında çok az olmakla birlikte halen yapılmaktadır. Belde de Arıcılık ve Kümes hayvanları yetiştiriciliği de yapılmaktadır. 

Çavuşlu Beldesi Merkez Mahallesi Tarihi yönden çok zengin olmakla birlikte bir çok tarihi kalıntı günümüzde yok olma derecesindedir. Çavuşlu Beldesi Merkez Mahallesinde başlıca tarihsel kalıntıları sıralayacak olursak; Karadeniz yığma taş usulü eski konaklar ve evler, çeşme ve sarnıçlar, yer dibekleri, üzüm şıra kuyuları, su değirmeni, sulama kanalı beden duvarı, Çavuşlu Merkez Cami Minaresi, Çavuşlu merkez ve cumalar mezarlığı, cami yanı küme evleri bölgesinde kuyu sokakta yer alan su kuyusu, cami yanı küme evlerinde ki hamam yıkıntıları, kümbet ve kubbe kalıntıları da tarihi kalıntılar olarak sıralayabiliriz. Çavuşlu Merkez Mahallenin en önemli tarihi yapısı Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim Han’ın Konağıdır.