BAŞKAN ARSLAN; YAŞANAN ÇÖP SORUNU SONRASI SESSİZLİĞİNİ BOZDU!

BAŞKAN ARSLAN; YAŞANAN ÇÖP SORUNU SONRASI SESSİZLİĞİNİ BOZDU!

 

Çavuşlu Belediye Başkanımız Hüseyin Arslan yaşanan Çöp Tesisi gelişmeleri sonrası sessizliğini bozarak, “STK, Siyasi ve kimi vatandaşlarımız sorumluluğu üzerimize yıkmaya çalışılıyor” dedi.

Başkan Arslan yaptığı açıklamada; “Çavuşlu muz köklü tarihi geçmişi, yetiştirdiği değerleri, Dünya ya nam salan Ekmeği, sakin yaşantısı ve kendi halinde küçük bir sahil kasabası konumu ile Ülke sınırlarını aşmış bir üne sahipken, birileri ortaya çıkıp Çavuşlu muzu bir batağın içine çekmeye çalışıyor. Bu batağın ismi de ÇÖP’tür, Çöp Çavuşlu’nun kaderi değildir” dedi…

Malumunuz bilindiği üzere uzun bir süredir Belde ve halkımız Giresun ilimizin neredeyse genelinden toplanan katı atıkların deposu haline getirilmek istenmekte. Yaşanan Hukuki süreci hepimiz gayet iyi bilmekteyiz. Yerel, İdari ve Danıştay mahkemelerinin lehimize verdiği kararlar ortadadır. Bu alana bu saatten sonra Tesis yapmak bir yana, yapmayı düşünmek dahi mahkeme kararı ile mümkün olmazken, birileri bu çöp’ün peşini bırakmak istemiyor.

7 YILDIR NE BEKLENMEKTEDİR?

Başkan Arslan; Beldemiz de bu çöp davası 7 yıldır devam etmektedir. 7 yıl süresince savundukları Avrupai tesis tamamlanamadıysa ya biz belediye olarak çok güçlüyüz, ya da bu tesisi yapamayanlar çok beceriksizdirler. Halen ne gelen katı maddelerin ayrıştırmasında nede çöp’ün pis sularını ayrıştırmayı bir türlü gerçekleştirememiş bir tesis den bahsediyoruz. Hollanda’dan getirtilen milyon dolarlık arıtma cihazı çürümeye terk edilmiş durumda. Arıtma cihazından çıkacak damıtılmış çöp suyunu denizin açığına derin deşarj edecek atık su borusu Çavuşlu deresinin içersin de iki yıldır salınıyor. Son derece modern tesis de çöpler bir grup şehir dışından getirtilen genç tarafından çöp döküm alanının içerisinde en vahşi ve sağlıksız şekilde işler acısı halde gerçekleştirilmektedir. Tesise gelen çöp araçları ve tırlar çöp döküm alanına girip çöplerini boşaltmaktadırlar ve hiç bir dezenfekte olmadan tesisten ayrılmaktadırlar. Siyasilerin ve bürokratların Dünya’da ve ülkemizde yapılmış olan en modern ve teknolojik Katı sıvı ayrıştırma tesisi olarak nitelendirdikleri bu alanda, 2015 yılında bir süre çalışmalara başlayan belirtilen bu tesis de çalışanlardan 17 kişi soludukları hava yedikleri yemek ve tesiste içtikleri sulardan ötürü gıda zehirlenmesi yaşadıklarını biliyoruz. Böyle bir modern tesiste bu derece vahim bir tablo yaşanıyor ise sorumluları kimlerdir. Bugün yeniden faaliyete geçen tesis den çıkan pis sular şu an beldemizin tüm su ihtiyacını karşılayan dereye arıtma yapılmadan akıtılmakta bir kişi dahi bu sudan hasta olsa bunun sorumluları kim olacaktır, hangi siyasi ve bürokrat sorumluluğu ben üstleniyorum diyecektir.

BELDENİN KADERİ İLE OYNANMAKTADIR.

Malumunuz bölgemiz son yıllarda turizm den pay almaya başladı. Komşumuz Trabzon’da yerli ve yabancı turist sayısı günden güne artmakta ve yeterli barınma ve gezi alanları kısıtlı durumdadır. Trabzon iline komşu olmamız beldemiz ve ilimiz adına bir avantaj iken bu avantajı kullanmak yerine beldemize yapılan ve bir türlü rehabilite edilemeyen bir çöp tesisi yüzünden bu fırsatı tepmekteyiz. Bu ısrar nedendir bilinmez. Beldemiz dillere destan Ekmeği ile ün salmış markalaşmış sayılı beldelerdendir. Karadeniz den gurbete giden tüm herkesin durup satın aldığı meşhur Çavuşlu Ekmeğimizde bu inat uğruna yok edilmekte ve kaderine terk edilmektedir.

BU TESİSİN KAZANANI BİRLİK DEĞİL AKSU’DUR.

Beldemize onbeş milyon TL. mal edildiği belirtilen tesis Katı Atık birliği ve Valilik tarafından finanse edilse de, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu bu tesisi kendine mal etmektedir. Aylık 550 bin TL. gideri olan sözde tesisin iki yılda bu tesisin yenisi yapılabilmektedir. Çavuşlu’ya bu ısrar, dayatma ve ego tatmini nedendir. Sayın Cumhurbaşkanıma sesleniyorum, bir Chp’li başkan kalkacak AK Partiye talimatlar yağdıracak bu iş olacak akıl sır ermiyor. Bu devletin bekası için 15 Temmuz’da olsun, 16 Nisan Anayasa değişikliği referandumunda %56 ile olsun desteği Mhp’li kardeş belediye olarak biz verelim kalksın Chp’li başkan bizi çöp’e gömsün. İnanın ki bunları Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan duysa, böyle olduğunu bilse bir dakika düşünmez Akp il, ilçe ve belde yönetimini çöp ile birlikte tarihe gömerdi.

Başkan Arslan son olarak; Bu düşünce ve görüşlerimiz üzerine yapılmak istenen ve usulünce çalıştırılmayan çöp tesisini Çavuşlumuza yakıştıran tüm herkese seslenmek istiyorum, “Beldemize yapılan bu tesisi yeniden gözden geçirerek, yapılan yanlışlıklardan bir an önce dönülmesini yaşanabilir bir Çavuşlu için halkım adına talep ediyorum” dedi.

BAŞKANAÇIK1 (1)

BAŞKANAÇIK1 (4)

dere içersindeki boru2

çalıştırılmayan arıtma ünitesi

dereye akıtılan çöp suyu